Könyv, ajánlott olvasmány, színi adaptáció, szakmai elismerések - a 7 nap című regény 2015-ös megjelenése felkavarta az állóvizet, és azóta olyan utat járt be, amiről érdemes szót ejtenünk. Mit tudhat egy kamaszoknak szóló regény, ami miatt ekkora reflektorfénybe került?
Könyv, ajánlott olvasmány, színi adaptáció, szakmai elismerések - a 7 nap című regény 2015-ös megjelenése felkavarta az állóvizet, és azóta olyan utat járt be, amiről érdemes szót ejtenünk. Mit tudhat egy kamaszoknak szóló regény, ami miatt ekkora reflektorfénybe került?
“Az OECD 2015-ös statisztikája alapján Magyarországon nagyjából a gyerekek egy ötöde érintett valamilyen típusú bántalmazásban.” Ebbe beletartozik az iskolai bántalmazás is.
Eve Ainsworth regénye pedig éppen erről szól: a tizedikes Jesst az ébresztőóra helyett hányinger és szédülés kelti. Gyűlöl iskolába járni, mert osztálytársa, Kez ott szívatja a kissé kövérkés, visszahúzódó lányt, ahol csak tudja. A határok folyamatosan kitolódnak, Jess pedig képtelen arra, hogy kiálljon magáért, mert egy idő után ő is elhiszi, amit a többiek sulykolnak belé: hogy kövér, csúnya és undorító.
A könyvet itt tudod megrendelni.
„Eve Ainsworth egy jól körülhatárolható témára húzta fel könyvét, a 7 napot. A zaklatás, legyen az fizikai, verbális vagy akár online, gyakran látens, a külső szem számára láthatatlan, az okozott pusztítás azonban egy egész életre kihathat.” - írja a regényről a Könyves Blog, az ország egyik legátfogóbb könyvekkel foglalkozó weboldala.
„Rövid, tömör, egyszerű, igazából néhány óra elég rá, hogy elolvasd. De ahhoz, hogy totál felfogd, átérezd, feldolgozd… na, az más tészta.” - írta róla egy lelkes olvasó.
A regény tehát egy nagyon is aktuális témát dolgoz fel egészen újszerű módon: nem csak a bántalmazást és a bántalmazott érzéseit ismerheti meg az olvasó, ennél sokkal mélyebbre ás: megmutatja, mi játszódhat le a bántalmazó félben, milyen traumák vezetnek odáig, hogy valaki fizikailag és lelkileg is bántsa a másikat.
„Keznek látszólag mindene megvan, ami Jessnek nincs (szép külső, jóképű barát, egy halom barátnő, rendezett otthon), az ő történetéből azonban az derül ki, hogy mindez csak a látszat, és saját konfliktusos életében nincs senki, aki segíthetne rajta” - írja a Könyves Blog.
„Ha egy fokkal jobban bele tudunk látni egy ilyen szituációba, rögvest komplexebbé válik a kép, és elfelejthetjük a könnyelműen kialakított elkövető-áldozat sablonra és negatív-pozitív pólusú ellentétpárokra rímelő sztereotípiákat.” - fejti ki Varga Kende Lőrinc, a prae.huművészi portál kritikusa.
A regényt 2015-ben a KULter.huszépirodalommal, művészetekkel, kritikával fogalkozó portál beválogatta az öt legkülönlegesebb ifjúsági könyv közé, kijelölve a helyét olyan kultikus regények mellett, mint Janne Tellertől a Semmi vagy Sarah Cohen-Scalitól a Max.
A KULter.hu, tűpontos kritikájában így fogalmaz Lapis József: „A regény így a Z generáció átmediatizált kommunikációjából is képes felmutatni részleteket, rávilágítva arra, hogy akit kipécéznek, az ma már sem offline, sem online nem lehet biztonságban”
Tavaly pedig elkészült a regény színházi adaptációja is, amelyről Vinczellér Katalin magyartanár nagyszerű ajánlójában olvashatsz: “Egy, főként osztálytermekben játszott darabban adott a közelség, közvetlenség lehetősége. Persze, a közelségnek is megvan a kockázata, hiszen ami nagyon közel jön, attól ösztönösen hátrébb is húzódhatunk. Ha megérint minket a színésznő, örülhetünk, hogy partnerré tett, de zavarba jőve be is zárkózhatunk. Nagyon izgalmas és kényes tehát a térbeli sűrűséget is kezelni.”
“Különösen alkalmas anyag a diákokkal való munkára, az intellektuális és érzelmi megértés, az empátia növelésére, és a „nem vagy egyedül”, „nem tabu” , „beszélj róla” , „ne hagyd, hogy így legyen – ne legyél kívülálló” üzenetek átadására.” - írja róla az Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete.
Ebben a félévben már csak egy alkalommal, 2019.04.15-én-én láthatod, foglalj jegyet, rendeld meg a könyvet, és fogadd meg a prae.hu javaslatát:
„Ha lenne egy nyolcadikos-kilencedikes kamasz lányom-fiam, vagy akár egy osztályom, ez a könyv biztosan nem hiányozna a kötelező olvasmányok közül.”
Addig is, amíg várod, hogy megérkezzen a könyv vagy eljöjjön az előadás időpontja, olvass róla további kritikákat itt:
“Regényadaptációnál mindig kulcsfontosságú a dramaturg munkája, hogyan sikerül a regény komplex világát, a szereplők rendszerét, a búvópatakként hol rejtve, hol kimondva felbukkanó motívumokat, párhuzamokat megtartani, a legjobb esetben felerősíteni, átélhetővé tenni a színpadon. Különösen nagy várakozással voltunk ebben az esetben, mint a regényt jól ismerő és nagyon szerető nézők. Főleg az a kérdés foglalkoztatott minket, hogy sikerül-e megtartani az eredeti mű pszichológiai hitelességét abból a szempontból, hogy nyilvánvalóvá váljon, az iskolai zaklatás nem kétszereplős játszma, hanem komplex, az egész gyerekközösséget, sőt a tanárokat és minden, az iskolával kapcsolatban álló, felnőttet is bevonó jelenség. Gyulay Eszter maradéktalanul végrehajtotta ezt a nem könnyű feladatot, sőt jelentősen túl is teljesítette várakozásainkat.” - olvass tovább!
Vagy itt:
“A 7 nap című előadás egy iskolai zaklatás történetét dolgozza fel, mély emberismerettel, tűpontosan bemutatva a támadó, illetve az áldozat érzéseit és indítékait, a diákokhoz közel álló nyelven, sok humorral.” - olvass tovább!
Eredeti ár:
2990 Ft
Online ár: 2542 Ft